Lotnisko Gdańsk
Zakończenie budowy:
2012

Inwestor:
Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.

Powierzchnia całkowita:
39 433,12 m2

Koszt budowy:
40 mln EUR
 
Terminal 2 w Gdańsku zaprojektowano dla przepływu 3 milionów pasażerów rocznie, o docelowej przepustowości 5 milionów PAX rocznie. Zaplanowano tu m.in. 40 stanowisk check-in, 9 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 10 bramek (gate), 4 zewnętrzne klatki z pomostami oraz zlokalizowany na poziomie 1. piętra łącznik  pomiędzy terminalami.

Ideą koncepcji architektonicznej było stworzenie obiektu o ciekawej formie, odbiegającej od typowych schematów, która przy budowie obiektu o charakterze halowym, założyła minimalizację podpór konstrukcji dachu, tak by zapewnić użytkownikom maksymalną przestrzeń użytkową i stały, ułatwiający orientację kontakt wzrokowy zarówno z podjazdem miejskim jak i z płytą postojową samolotów. Zadaszenie o wyrazistym i dynamicznym kształcie, zaprojektowano w modułowym układzie umożliwiającym swobodną rozbudowę obiektu w dostosowaniu do potrzeb użytkownika a jednocześnie dokonywaną bez przeszkód w bieżącym jego funkcjonowaniu.

Budynek nowego terminala zaprojektowano w układzie półtora-poziomowym. Założono podział funkcjonalny na strefy : związane z płytą lotniska (airside) - sortownię bagażu, poczekalnie przedodlotowe, strefę duty free oraz strefę związaną ze stroną miejską (landside) - hala odpraw biletowo-bagażowych, biura linii lotniczych, gastronomia, usługi itd.
Układ funkcjonalny jest rozwiązaniem nowoczesnym, spełniającym wszelkie wymogi stawiane międzynarodowym portom lotniczym a w szczególności specyficzne wymogi odpraw pasażerskich zgodnie z zasadami układu z Schengen i z zastosowaniem obowiązujących w Polsce regulacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego.